środa, 4 lutego 2015

Laptop czy komputer stacjonarny? Co wybrać?

Witajcie

     Dzisiejszy artykuł dedykuję wszystkim tym, którzy musieli zmierzyć się z kupnem nowego (lub używanego) komputera czy laptopa. Co więc wybrać i czym się kierować ? Na te pytania postaram się odpowiedzieć poniżej.

     Przede wszystkim jednym z głównych czynników, który decyduje o wyborze komputera to CENA no i zastosowanie. Niestety cena jest głównym czynnikiem, który decyduje o wyborze komputera oraz dodatków do niego. Spróbujmy jednak podzielić komputery w zależności od zapotrzebowania. I tak mamy:

1. Laptopy - sprzęt który polecam każdemu do pracy jak i rozrywki. Niestety nie jest to komputer do grania, a co najwyżej do oglądania filmów i słuchania muzyki. Jego główna zaletą jest mobilność jednak wadą cena. Za cenę laptopa można zawsze kupić lepszy komputer stacjonarny (tzw. PC). Komu, więc polecam tego typu sprzęt? Przede wszystkim wszystkim osobom co komputera wykorzystują do przeglądania poczty, oglądania filmów i zdjęć oraz zagrania od czasu do czasu w jakąś grę sprzed kilku lat. Nie jest to na pewno komputer dla dziecka, gdyż nie będą chodziły na nim gry nawet gdy wydamy na laptopa małą fortunę. Niestety laptop mimo najnowszych technologii szybko się przegrzewa i po prostu wyłącza podczas naturalnie dużego obciążenia. Nie warto, więc w niego inwestować gdy chce się sprawić dziecku frajdę. Natomiast warto jeśli cenimy sobie wygodę, mobilność i mamy w mieszkaniu/domu mało miejsca na postawienie komputera PC. Jakie, więc laptopy polecam? Przede wszystkim jeśli szukamy laptopa tylko do pracy biurowej (nie programistycznej) to na laptop polecam wydać nie więcej niż 1500 zł. Do tego przekątna ekranu powinna mieć raczej 17 cali (chyba, że laptop ma być mobilny i będziesz pracował często w podróży wtedy ultrabook 15 calowy jest dla Ciebie idealny, bo bateria trzyma naprawdę długo). Powinien również posiadać minimum 4GB RAM (ja zalecam min. 6GB) oraz procesor raczej INTELA. Nie będę zagłębiał się w dokładne modele aczkolwiek dla mnie marki warte uwagi to ACER (sam mam ACER ASPIRE V3 772G i jestem zadowolony) oraz ASUS. Natomiast jeśli potrzebujesz laptopa, który będzie obliczał skomplikowane algorytmy i będzie potrzeba Ci mocy obliczeniowej to zdecydowanie licz się z wydatkiem rzędu 3000 zł. Taki laptop powinien mieć minimum 8GB RAM oraz dobry procesor z rodziny INTELA i5 lub nawet i7 (raczej 4 rdzeniowy) do tego zapewne nie obejdzie się bez dysku twardego SSD oprócz zwykłego, na którym to postawisz system operacyjny.