sobota, 11 stycznia 2014

Jak być najlepszym w multiplayer - Call of Duty.

Witam!

     Wielu z Was zapewne Drodzy gracze grało w tą jakże znamienitą i długą serię gier Call of Duty. Jak wiadome obecnie tryb single player po za małymi wyjątkami jest słaby, nudny i krótki. Warto jednak grę z tej serii kupić dla tryby multi. Jest on bowiem dość rozbudowany, a co za tym idzie i nawet dobry. Warto, więc czasem pograć sobie dla odstresowania i pozabijać czy to paru znajomych czy nieznajomych. Niestety jeśli jednak zaczynamy dopiero przygodę z tą serią gier, a dokładniej z trybem multiplayer to cóż dostajemy z reguły ostro po dup... przez co tracimy chęci do dalszej gry. Jak mamy grać dalej skoro dobrze nie zalogowałem się na mapę, a już mam staty -10 :D. Jak, więc grać by nie dostawać ciągle po tyłku? Tego przekonacie się w moim poradniku.

     1. Kilka ogólnych zasad jak grac. Z reguły na większości serwerów jest tryb Hardcore czyli brak HUD (brak celownika itp.). Celujesz więc prawym przyciskiem myszki (używając muszki w broni). Wiem wiem nie ma lekko ale co zrobić :). Przede wszystkim musisz dostosować swoją postać do trybu gry. O tym jakich atrybutów używać i gdzie powiem w dalszej części poradnika. Teraz pora na kilka ogólnych zasad. Podczas celowania z automatycznej broni wal seriami bo nie jesteś taki kozak by AK47 utrzymać w ogniu ciągłym. Unikaj otwartych przestrzeni jak ognia, bo na niej wyglądasz jak królik dla orła podczas polowania. Słuchaj co się dookoła Ciebie dzieje, bo inaczej dostaniesz nóż w plecy (a to jest wstyd). Jak zabiłeś kogoś lub wystrzeliłeś serie to nie czekaj na koniec magazynka tylko przeładuj, bo później gdy będzie wymiana ognia może Ci go właśnie zabraknąć. Granat to nie ciężarek i nie wyrzucaj go jak zjeb na początku gry.
Lepiej takiego granatka trzymać na jegomościa co siedzi w budynku i campi. Uważaj jak wchodzisz do budynku. Najlepiej jest abyś wbiegał w drzwi i przed samym wejściem nacisnął skok to wtedy "wskoczysz w pomieszczenie) przez co trudniej Cię będzie zabić. Jeśli używasz snajperki to nie podniecaj się, że kogoś widzisz i nie staraj się go za wszelką cenę zabić, bo Ci się nie uda. Lepiej abyś spokojnie wymierzył i wtedy oddał strzał. W końcu jesteś snajperem i naboi nie masz tyle co inni. Jak już kogoś zabiłeś to zmieniaj miejsce campienia, bo na bank wiedzą gdzie siedzisz. Nie stawiaj min piechotnych w miejscach widocznych lub zaraz za drzwiami bo z reguły doświadczeni gracze to przewidzą. Lepiej stawiaj tam gdzie mniej osób chodzi bo wtedy będzie to element zaskoczenia dla nich. Jeśli ktoś chowa się za budynkiem to ostrzeliwuj go (nawet jak wiesz, że nie trafisz) i  przesuwaj się jednocześnie do wyjścia by potem okrążyć go. Takie działanie da  Ci przewagę, gdyż on nie wychyli się i nie zobaczy gdzie zniknąłeś :). Potem wystarczy już nie panikować i gdy tylko zobaczycie plecy jegomościa to walnąć mu serie z kałacha i z bani kolejny trup na koncie :). Na sam koniec dodam jeszcze, że tryb Hardcore cechuje się też tym, że strzelenie w przyjaciela powoduje jego śmierć, a więc nie strzelamy byle gdzie bo zostaniemy wywaleni z serwera za szkodzenie drużynie i zabijanie własnych członków. 

     2. Tryb ZiZ (S&D) - znajdź i zniszcz. Ten tryb jest oficjalnym trybem do grania podczas wszelkich turniejów czy sparów (wojny między klanami). Jest to jednocześnie najtrudniejszy tryb w grze multiplayer, ponieważ giniesz i czekasz na koniec rundy. Tutaj przede  wszystkim jeśli jesteś początkujący to nie graj. Z reguły dostaniesz ostre lanie i twoja gra sprowadzi się do dawania przeciwnikowi satysfakcji z zabicia Ciebie. Jeśli jednak chciałbyś tutaj grać lub już nabrałeś lekkiego obycia z CoDem to przede wszystkim sprzęt. Musisz mieć albo średnie/dobre słuchawki do grania albo dobre głośniki podkręcone na dużą moc. Druga sprawa to w ustawieniach wyciszasz muzykę, dialogi i zostawiasz tylko głosy przeciwników i środowiska. Teraz po co to wszystko ? Przede  wszystkim po to abyś słyszał wroga jak idzie. Druga sprawa to fakt, że nawet jak kucasz to i tak Cię słychać. Jest jeden bug gry dzięki, któremu jesteś niesłyszalny (możesz go znaleźć na youtube). Broń również boże używać perka ninja gdyż wywalą Cię z serwa i pewnie dostaniesz bana na granie tam. Kolejny aspekt to won od ściany bo słychać jak zahaczasz o nią!!! Nie skacz też jak pajac często bo słychać to bardzo daleko, a o wspinaniu się czy bieganiu nawet nie myśl. Biegnąć możesz tylko wtedy gdy ktoś w Ciebie ładuje z AK47 i musisz się schować. Nie zdziw się również, że nie będzie interfejsu użytkownika (HUD) czyli celownika, ilości amunicji i mapy. Tam grają gracze pro, więc jest na 100% tryb Hardcore włączony. Jednocześnie nie licz na to, że można na tych serwerach używać clajów (miny przeciw piechocie). Warto, więc zrobić sobie postać co szybko biega, ma dobre przebicie pocisków oraz posiada granaty (nie semtex bo ich z reguły nie wolno) plus jakiś granat ogłuszający. Jako główna broń proponuje raczej coś ze szturmowych broni.

     3. TDM (Team Death Match) tutaj to nie ma co mówić siekamy wroga ile wlezie. Najlepiej nie szukać wcale campy a cały czas biegać biegać i się ruszać. Im bardziej jesteś w ruchu tym mniej można Cię zabić. Zalecam używać broni szturmowych oraz pistoletów maszynowych (uzi). Jako postać wybierajcie najlepiej postacie szybkie, z większa wytrzymałością i dobrym przebiciem. Można też używać umiejętności widzenia min i innego sprzętu wroga przez ściany. Co do samego stylu gry to jak mówiłem ruch i skakanie to droga do sukcesu.. Może to brzmi głupio jednak jest to sukces do bycia w czołówce :).

    4. Zdobycie flagi (CTF) to nic innego jak zapierdzielanie do wrogiej bazy po ich flagę i przyniesienie jej do naszej bazy. Tutaj warto być szybkim i zwinnym przez co najlepiej używać pistoletów maszynowych. Warto też zaopatrzyć się w umiejętność szybkiego przeładowywania broni oraz flarę, którą to najlepiej umieszczać w bazie wroga gdzieś na uboczu by jej nie zniszczył. Flara jak ktoś nie wie to urządzenie, dzięki któremu odrodzimy się w tym miejscu po zgonie gdzie ona leży. Jak już złapiecie flagę wroga to trzeba uciekać ile sił w nogach, gdyż wszyscy wrogowie się rzuca na was. Warto, więc aby w tym trybie gry nasza myszka była ciut szybsza niż normalnie (w ustawieniach czułość myszki), gdyż tutaj się nie celuje tutaj biegniesz widzisz wroga mniej więcej celujesz i walisz od razu serie. Tu nie ma czasu na myślenie.

     5. Sztab jest trybem gdzie musimy zdobyć i utrzymać jak najdłuzej pewną skrzynkę. Niby nic trudnego ale jednak ciężko jest zdobyć ją samemu.  Warto, więc podczas próby zdobycia sztabu iść w grupie, gdyż samemu o ile uda nam się podejść do sztabu to spoko ale czas potrzebny na samodzielne zdobycie go jest na tyle długi, że 7 razy można was zabić. Nie powiem zdarzało mi się samemu zdobyć sztab ale w przeciwnej drużynie były niestety same niskie lvl. W tym trybie trzeba wiedzieć kim chce się być. Jak chcesz zdobywając to powinieneś być szybki a jak bronić to albo snajper i okienko albo ciężki karabin maszynowy i umiejętności na zdrowie, przeciw odłamkowy oraz przebicie. W tym trybie nie ma zbytnio finezji tutaj nieważne czy ktoś was słyszy czy nie tutaj idziesz zdobywasz potem bronisz lub idziesz odbijać i niszczysz sztab. Zero myślenia czysta nawalanka.

     6. Dominacja jest to tryb gdzie mamy trzy punkty i trzeba je zdobyć. Wraz z upływem czasu dostajemy za każdy punkt punkty. Wygra ta drużyna która uzyska najwięcej punktów lub w określonym czasie osiągnie limit punktowy. Przede wszystkim zaraz po rozpoczęciu gry nie leć do punktu najbliżej a do tego co jest na środku. Pokażesz  wtedy, że jesteś pro, bo gracze tacy nie myślą o łatwiźnie. Jak dojdziesz do danego punktu to zacznij go przejmować i jednocześnie ukryj się gdzieś gdzie ciężko będzie Cię zabić. W tym trybie w przeciwieństwie do sztabu łatwiej jest samemu zdobyć punkt jeśli tylko będziesz na tyle uważny i nie dasz się załatwić jakiemuś leszczowi :). Do tego trybu gry nie ma ustalonych reguł latasz po mapie i bronisz lub zdobywasz dane punkty. Najlepiej, więc mieć postać co biega i przeładowuje szybko broń. Można tez zrobić postać co wykrywa urządzenia nieprzyjaciela lub ma ninje czyli jest nie do usłyszenia. Jedynie co to staraj się jak biegniesz do celu nie lecieć na pałę. Lepiej dąż do niego bocznymi uliczkami dzięki czemu wykorzystasz element zaskoczenia :).

     Podsumowując ten poradnik może nie jest jakiś wybitny jednak daje ogólny zarys początkującemu graczu jak ma grać by nie zginąć wśród graczy pro. Jednocześnie jeśli ktoś w grze ma bóg wie jakie staty nie przejmuj się tym, bo o ile zdarzają się wyjątki graczy świetnych to o tyle reszta gości z statami wywalonymi do kosmosu to bociarze, którzy jadą na wspomagaczach. Staraj się Drogi graczu robić swoje i zdobywać doświadczenie, a z  czasem ty staniesz się postacią, która będzie podziwiana przez tych co dopiero zaczęli zabawę z serią Call of Duty.

PS: Jeśli macie jakieś pytanie proszę pisać w komentarzach pod postem na facebook lub google+. Ewentualnie na e - mail poprzez formularz kontaktowy na dole strony.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Przed publikacją KOMENTARZU musisz wybrać profil np: anonimowy, który jest nad przyciskiem OPUBLIKUJ