niedziela, 22 grudnia 2013

Chłodnym okiem - Nowa generacja konsol.

Witam!

     Jak zapewne wiecie już wyszły, wreszcie są dostępne na rynku ale niekoniecznie polskim (tyczy się to jak zwykle M$ i ich XBOX ONE, który zadebiutuje w 2014 roku w okolicach wiosny) przedstawiciele konsol nowej generacji, a mianowicie Xbox One i PlayStation 4. Cóż okres nieprzypadkowy święta czyli czas masowego wydawania pieniędzy na rzeczy luksusowe i do życia szczególnie niepotrzebne :D. Czy warto jednak ulec pokusie kupienia nowej konsoli ze stajni SONY lub M$ ? W tym właśnie artykule przybliżę Wam dokładnie te dwie konsole. Oczywiście wybór który dokonacie zależy od Was :).

     Najpierw zacznę od konsoli ze stajni M$, gdyż do niej mam sentyment z powodu posiadania obecnie Xbox 360. Zgodnie ze specyfikacją konsola ta jest zdecydowanie mocniejsza (co nie powinno dziwić) od poprzedniczki. Dołączony do zestawu pad został nieznacznie poprawiony względem pierwszego, przez co zachował swoją ergonomię oraz co najważniejsze wygląd.
Właśnie dzięki tej budowie pad ten zdecydowanie był wygodniejszy niż pad od PS 3 przez co zaskarbił sobie uznanie nawet wśród fanów konkurencyjnej marki. W pudełku z konsolą znajdziemy także nowy KINECT 2, który to jak zapewniają sami twórcy ma być czulszy i dokładniejszy niż swój poprzednik oraz co za tym idzie mamy wreszcie wykorzystywać go nie tylko w grach bananowych typu KINECT SPORTS ale przede wszystkim w grach godnych uwagi. Ciekawi mnie ten pomysł, gdyż na chwilę obecną nie widzę praktycznego zastosowania tego typu sprzętu do szeroko rozumianego grania. Jeśli jednak chodzi o samą specyfikację konsoli to pod tym linkiem jest porównanie z dobrym opisem między XBOX 360 a XBOX ONE. Jak widać z tych tabelek co kryją się pod linkiem wyżej wymienionym konsola M$ jest zdecydowanie mocniejsza od swojej poprzedniczki oraz co budzi moja pewną ciekawość to fakt, że konsola ta dostała wsparcie z samej chmury. Jak zapewniają twórcy, bowiem w przyszłości konsola ma otrzymywać wsparcie z tej chmury w postaci odciążenia części procesów obliczeniowych.
Ma to poprawić wydajność w grach oraz "podobno samą grafikę". Jednak potrzeba będzie do tego dobrego stałego łącza oraz ja sam na razie w te zapewnienia nie wierzę, gdyż M$ wiele obiecuje, a niewiele robi. Jeśli natomiast chodzi o sama budowę konsoli i to jak prezentuje się wizualnie to cóż szału nie ma. Niby miało być klasycznie ale moim zdaniem akurat klasyka do konsol nie pasuje. Xbox One wygląda według mnie, więc jak stary odtwarzać kaset lub jakiś magnetowid z lat 90 :). Oczywiście każdy ma swój gust i o nim się nie dyskutuje, dlatego nie będę w moich rozważaniach dalszych brał po uwagę wyglądu konsol. Na samo zakończenie paragrafu o XBOX ONE warto wspomnieć chociaż o tytułach startowych. Jak to zwykle bywa szału du.. nie ma. Oczywiście teraz już mamy takie gry jak nowy AC Black Flag czy COD GHOST, ale w nie można jeszcze pograć na starszym sprzęcie przez co nie można ich nazwać tytułami tylko na nową generację. Nie ma jednak co siać paniki poczekamy jeszcze z rok i już wszędzie będzie można kupić gry na nową generację.

     Teraz pora zająć się konsolą ze stajni SONY czyli PLAYSTATION 4. Jak wiadome od swojej poprzedniczki nowa konsola nie tylko różni się nazwą ale tak naprawdę wszystkim. Jedynie co pozostaje wspólne to jak wspomniałem wyżej nazwa. Zacznijmy wiec analizowanie tej konsoli pod względem dodatków. W pudełku z ta konsolą znajdziemy jak wiadomo pad, który to w przeciwieństwie do konkurencyjnego pada zmienił się diametralnie względem poprzedniczki. Mimo, że zarys wyglądu pozostaje ten sam to dodano wiele ulepszeń takich jak śledzenie położenia pada względem konsoli. tutaj tez pojawia się pierwszy kontrowersyjny dylemat, a mianowicie ciągle świecące i denerwujące oczojebne światełko, którego nie można wyłączyć przez co pad świeci się jak choinka w boże narodzenie. Mam jednak cichą nadzieję, że SONY szybko rozwiąże ten problem. Do pada dodano też nowe przyciski oraz przedni panel dotykowy, który ma być bardzo pomocny podczas grania. Na razie wykorzystuje go niewiele gier, ale podobno sprawuje się w nich bardzo dobrze. Poprawiono też analogi i ich rozstaw przez co kilkugodzinne granie ma być mniej uciążliwe dla naszych dłoni. Po za padem w pudełku od SONY nie znajdziemy nic więcej ciekawego. Jakiś badziewny headset kabel usb i kabel HDMI czytaj tniemy koszty ile się da.. Pora teraz przejść do samej specyfikacji. Tutaj jest wielkie i miłe zaskoczenie :). Sony wyciągnęło lekcje z PS 3 i wreszcie stworzyli oni konsole prostą w programowaniu przez co już w pierwszych multiplatformowych testach ich maszynka wypadła lepiej niż od M$. Do tego mimo, że ta sama firma tworzyła układy zarówno do XBOX jak i PLAY to i tak lepszą specyfikację jak zwykle ma SONY. Niby nie jest to duża różnica ale jednak na korzyść konsoli PS 4. Wiadome musimy poczekać na to czy szumnie zapowiedziane wsparcie ze strony chmury nie przechyli szali zwycięstwa na korzyść M$. Jednak na chwile obecną gry wyglądają troszkę lepiej na sprzęcie od Sony. Sama specyfikacja znajduje się pod tym linkiem. Pora teraz napisać w jednym max dwóch zdaniach o wyglądzie samej konsoli. Cóż jest dosłownie tak samo jak z konsolą od M$ klasycznie i nudno (przynajmniej dla mnie). Do tego w internecie pojawiły się głosy krytyki, że konsola wykonana jest z taniego i gów... plastiku. Cóż jak zwykle nie mnie to oceniać dla mnie obydwie konsole wyglądają jak odtwarzacze VHS lub inne cuda minionej epoki. Jeśli natomiast chodzi o same tytuły startowe to warto tutaj nadmienić, że SONY się postarało. Dostalismy nowego Killzone, który to momentami zachwyca gdyż wykorzystuje może nie w 100% potencjał nowej konsoli ale daje nam wreszcie wrażenie iż mamy do czynienia z czymś co się nazywa nową generację elektronicznej domowej rozrywki.

     Podsumowując jak widzicie obydwie konsole są do siebie bardzo podobne. M$ przegrywa lekko jeśli chodzi o specyfikację. Jednak dzięki kinect 2 który przynajmniej na razie ładnie wygląda w reklamie nie jest wcale na przegranej pozycji. Niestety u nas w kraju konsola od M$ zawita bardzo późno przez co wiele osób kupi po prostu PS 4. Uważam jednak, że mimo wszystko powinniśmy poczekać aż obydwie konsole będą dostępne na naszym rynku. Nie warto przepłacać i ściągać z zagranicy XBOX ONE. Nie warto tez kupować na razie PLAYSTATION 4 gdyż jest jeszcze moim zdaniem za wcześnie. Poczekajmy do wakacji w 2014 roku, gdyż wtedy to będziemy mieli już więcej poważnych tytułów na nowe konsole oraz będziemy mogli porównać która z nich jest lepsza. Na koniec pragnę powiedzieć Wam, że nie popadajmy w euforię, jeszcze wiele brudnych spraw i niedociągnięć wyjdzie zarówno w konsoli od M$ jak i SONY. Lepiej poczekać popatrzeć i zainwestować swoje pieniądze w coś co zostało sprawdzone przez innych niż mamy potem żałować tego, że nie kopiliśmy jednak konkurencyjnej konsoli.

PS: Jeśli macie jakieś pytanie proszę pisać w komentarzach pod postem na facebook lub google+. Ewentualnie na e - mail poprzez formularz kontaktowy na dole strony.

2 komentarze:

  1. Bawiłem się w sklepie ps4 i jakoś nic takiego cudownego jak w reklamach nie odczułem;) Ale to może dlatego, że zemnie dupa nie gracz;) jak gram z 3h w miesiącu to dużo:P

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. wiadome, że reklama to reklama i zawsze dzielić trzeba na pół :) dlatego ja też nie jesteś jakoś mocno nastawiony na tą nową generację konsol. Mimo, że niby mają te przełomowe technologie społecznościowe to i tak chyba to nie to co było za czasu premiery X'a 360 i PS 3

      Usuń

Przed publikacją KOMENTARZU musisz wybrać profil np: anonimowy, który jest nad przyciskiem OPUBLIKUJ