poniedziałek, 11 sierpnia 2014

Path of Exile - konkurencja dla serii Diablo?

Ohayō!

        Jestem nową osobą piszącą na tym blogu. Bierzcie pod uwagę, że sytuacje, w których pisałem dłuższe teksty o grach, sprzęcie itp. można policzyć na palcach jednej dłoni. W związku z tym początkowo mogą one być średnie lub nawet marne. Mam nadzieję, że wraz z upływem czasu będzie się to zmieniać na lepsze. Tyle tytułem wstępu, najwyższy czas zajrzeć do Wraeclast.


Witamy w Wraeclast

         Path of Exile (bo o tej grze mowa) to sieciowa gra Action RPG osadzona w mrocznym świecie fantasy o nazwie wymienionej powyżej. Stworzona została przez stosunkowo małe studio Grinding Gear Games. Pod względem klimatu tytuł ten przypomina Diablo 2. PoE całkowicie darmowe. Istnieją w niej co prawda mikropłatności jednakże większość przedmiotów w sklepie to efekty wizualne (skiny do przedmiotów, inny wygląd portalu itp.), pety (które są tylko dodatkiem estetycznym) itp. Jedyną rzeczą zwiększającą komfort grania jaką można zakupić są dodatkowe zakładki w skrzyni na przedmioty (ich początkowa ilość wystarcza w zupełności o ile nie gra się na dwóch ligach dostępnych cały czas (o ligach napiszę więcej poniżej) lub na dzień w dzień po wiele godzin w ligach tymczasowych). 
Klasy, drzewko umiejętności oraz skill gemy.

          W PoE tak jak chyba w większości gier tego typu istnieje oczywiście podział na klasy. Różnią się one pomiędzy sobą podstawową statystyką (siłą, inteligencja, zręczność i ich połączenia), skill gemem jaki otrzymuje się na początku gry , nagrodami za questy oraz miejscem, w którym zaczynają na drzewku umiejętności. To ostanie jest jednym z ciekawszych elementów PoE. Jest ono dosyć nietypowe, ponieważ zawiera tylko i wyłącznie umiejętności pasywne i jest wspólne dla wszystkich klas. Jego rozmiar może jednak przytłoczyć początkujących graczy. Znajdują się na niej przeróżne pola np. zwiększające podstawową ilość życia/many, odporności na żywioły, zwiększenie obrażeń konkretnego rodzaju broni. Ale zaraz, skoro w drzewku umiejętności są tylko umiejętności pasywne to co z aktywnymi skillami? Otóż istnieją lecz rozwiązanie zastosowane przez GGG jest unikatowe. W grze występują skill gemy. Każdy z nich ma przypisany kolor (zielony, niebieski i czerwony) odpowiadający statystyce, jaką wymaga do używania.
Żeby zacząć korzystanie z tych kamyków należy je najpierw umieścić w ekwipunku w slocie o odpowiednim kolorze. Dodatkowo istnieje coś takiego jak suport gem. Korzystając z nich można zmienić efekt konkretnego skill gemu o ile on i supporty znajdują się w połączonych ze sobą slotach. Nie jest to jednak jedyny sposób wpływania na moc gemów. Każdy z nich zdobywa także punkty doświadczenia (maksymalny poziom gemów bez korzystania z dodatkowych modyfikatorów to w większości przypadków 20). Ale to nie wszystko bowiem prawie każdy przedmiot w grze (także gemy)  ma jeszcze jakość (quality), która także zwiększa ich moc.Handel


     Kolejnym ciekawym elementem w tej grze jest handel. Po pierwszym uruchomieniu bardzo szybko się zauważa, że nigdzie w oknie ekwipunku nie ma złota czy innej podobnej waluty. W tej grze bowiem do handlu służy cała gama przedmiotów: scrolle, orby itp. Korzysta się z nich w sklepach u NPC aby zakupić przedmioty. Można z nich także korzystać do handlu z innymi graczami (tylko niektóre z tych przedmiotów są akceptowalną zapłata, inne po prostu są zbyt mało wartościowe lub trudniejsze do wymiany na inną walutę. Jednakże tez przedmioty w tej grze nie służą tylko do handlu. Tym samym przechodzimy do kolejnego elementu jakim jest tworzenie przedmiotów.


Crafting


   Te przedmioty, które w PoE są walutą służą także do modyfikowania przedmiotów. Najprostszym i najmniej wartym jest ten, który służy do identyfikowania magicznego, rzadkiego  i unikatowego dropu. Całą reszta modyfikuje już konkretne elementy takie jak rzadkość, ilość opcji, ilość socketów, połączenia pomiędzy nimi itd. To co możemy na danym przedmiocie otrzymać ograniczone jest poprzez rodzaj przedmiotu i jego ilvl (im wyższy tym lepsze opcje można uzyskać). Tak więc jeśli posiadamy odpowiednią bazę i wystarczająco dużo waluty to możemy zrobić sobie taki przedmiot jaki potrzebujemy (nie jest to łatwe, ale możliwe).Ligi, sezony i wyścigi


    W grze istnieją dwie podstawowe ligi obecne cały czas: standard i hardcore(postacie po śmierci przechodzą na standard). Przez niektórych są one nazywane śmieciowymi ze względu na napływ praktycznie wszystkiego co kilka miesięcy. Oprócz tych dwóch lig co pewien czas pojawiają się także nowe jak np.. niedawno zakończona miesięczna lub pojawiające się wraz z dużymi patchami ligi wyzwaniowe (dotychczas 4 miesiące, następne mają trwać 3). Każda z nich jest pod pewnym względem unikatowa. GGG dodaje bowiem w nich nowe elementy ( które po ich zakończeniu trafiają wraz z postaciami i przedmiotami do lig „śmieciowych”). 
Przykładem mogą być inwazje mobów na mapach lub skrzynie z lootem bronione przez potwory. Oprócz lig istnieją także sezony. Uczestnicząc w nich bierze się udział w wielu wyścigach (będącymi pewnego rodzaju krótkimi ligami) o różnych właściwościach. W każdym z nich gracz może zdobyć punkty w zależności od tego, który był w rankingu danego wyścigu. Przyznawane są one również za inne rzeczy. Gromadzone punkty odblokowują coraz to wyższe tiery nagród ( z unikatowym wyglądem, wysokim ilvl etc).


               
Podsumowanie

     Wszystkie elementy wspomniane w tym poście jak i wiele innych (klimat, możliwość tworzenia gildii itd.) sprawia, że gra ta zapewnia zabawę na wiele godzin niezależnie od tego czy woli się zabijać potwory czy siedzieć przy drzewku umiejętności i wymyślać nowe buildy. Dodatkowo wypuszczane co pewien czas duże patche sprawiają, że chętnie powraca się do tego tytułu (następny pojawi się już 20 sierpnia). Ostateczną decyzje odnośnie oceny gry pozostawiam czytającym ten post. Ja z pewnością mogę ten tytuł polecić i na pewno jeszcze nie raz powrócę do Wraeclast.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Przed publikacją KOMENTARZU musisz wybrać profil np: anonimowy, który jest nad przyciskiem OPUBLIKUJ