sobota, 30 sierpnia 2014

Szachy XXI wieku, czyli Hearthstone

Krótki wstępHearthstone to najnowsza gra z kolekcji Blizzarda, która miała swoją premierę w marcu tego roku. Heathstone jest karcianką, posiadającą universum  Warcrafta. Gra nie  wymagana od nas żadnych specjalne umiejętności czy dobrego sprzętu. Nasze zadanie polega tylko i wyłącznie na przewidzeniu ruchu przeciwnika i obraniu dobrej strategi. Hearthstone jest oczywiście free to play i można go pobrać na platformie battle.net.
Postacie


W grze mamy do wyboru 9 postaci z gry "World of Warcraft", każda z nich posiada karty klasowe plus karty neutralne dostępne dla wszystkich. Każda postać posiada także umiejętność specjalna którą może użyć raz na turę kosztem dwóch kryształów many.

Zasady Gry


Po znalezieniu nam godnego przeciwnika, zostaje wylosowana osoba zaczynająca partie, druga zaś otrzymuje jedną kartę extra. Zaczynamy z 1 pkt many i co turę nasza maksymalna ilość kryształów many zostaje zwiększona o 1 aż do uzyskania 10. Nasza talia składa się z 30 kart z czego w ręce możemy mieć maksymalnie 10, co turę dostajemy 1 kartę z talii tak jak w przypadku many. Gra kończy się w momencie gdy nasz przeciwnik straci wszystkie punkty życia których posiada 30. 


KartyW Hearthstone karty dzielimy pod względem jakości i rzadkości lub pod względem rodzaju karty. 
Jakość Kart:
W grze występują dwa główne rodzaje kart pod względem jakości. Są to karty Podstawowe (Basic) oraz Eksperckie (Expert). Karty podstawowe możemy zdobyć walcząc przeciw AI i stanowią one podstawę naszej talii. Karty Eksperckie znajdują się w specjalnych pakietach kart, które możemy wygrać za udział w pojedynkach bądź kupić w specjalnym sklepie w grze.
Karty Eksperckie posiadają cztery stopnie rzadkości reprezentowane przez kolorowy Kryształ umieszczony w centrum karty. Karta, w zależności od stopnia rzadkości, może być: Zwykła (Biały kryształ), Rzadka (Niebieski), Epicka (Fioletowy) lub Legendarna (Pomarańczowy).
Dodatkowo tylko karty Eksperckie można Odczarowywać (Disenchant), aby uzyskać z nich Tajemny Pył (Arcane Dust) wymagany do stworzenie dowolnej karty Eksperckiej.
Rodzaje Kart:
Karty dzielimy na trzy główne rodzaje: Karty Stronników, Karty Zaklęć, Karty Broni.
Karty Stronników przedstawiają istoty, które możemy przyzywać na Pole Bitwy
Karty Zaklęć zawierają potężne czary, zarówne wzmacniające naszą armię, jak i bezpośrednio zadające obrażenia przeciwnikom.
Karty Broni przedstawiają oręż, w który możemy wyposażyć naszego Bohatera, aby mógł bezpośrednio atakować wrogich stronników oraz wrogiego Bohatera.
Wygląd Karty:
Każda karta zawiera cztery główne elementy:
  • koszt zagrania karty - reprezentowany przez cyfrę na krysztale w lewym górnym rogu karty;
  • nazwę karty;
  • ilustrację;
  • opis działania karty.  


Podsumowanie


Hearthstona polecam każdemu fanowi gier karcianych, ale też tym którzy chcą spróbować czegoś nowego. Jedyne co może sprawić problemu początkującemu graczowi to zapoznanie się z kartami, bo jest ich naprawdę dużo. Co prawda początkowo nie mamy zbyt wielu kart, jedynie karty podstawowe, ale i tak trzeba poświecić trochę czasu by zapoznać się z mechaniką gry. Gra jest dostępna na PC, MAC jak i na tablety posiadające system Android czy IOS. Heathstone nie posiada ograniczenia wiekowego co oznacza że jest przeznaczony dla młodszych jak i starczych użytkowników co daje nam możliwość rywalizacji razem ze znajomymi w każdym miejscu. Po napisaniu samych pozytywnych opinii  nadszedł czas na krytykę. Niestety bez wydawania pieniędzy na grę nie da się zbyt wiele osiągnąć, jeżeli ktoś ma zamiar grać bez włożenia minimum 50 euro, to o lepszych deckach może zapomnieć. Co prawda jest możliwość grania bez inwestowania, ale wydaję mi się że może być ciężko osiągnąć cokolwiek w rankingu czy też zagranie deckiem z lepszymi kartami, bo jednak najwięcej frajdy daje nam wykładanie kart legendarnych. Mam nadzieję że chodź trochę zapoznałem was z grą Hearthstone, pozostałą część pozostawiam do odkrycia wam :)


2 komentarze:

  1. Bardzo dobra recenzja. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. Świetna gierka, gram ponad 3 miesiące w nią podobna to HS jest Duel of Champions w którą gram ponad rok

    OdpowiedzUsuń

Przed publikacją KOMENTARZU musisz wybrać profil np: anonimowy, który jest nad przyciskiem OPUBLIKUJ