poniedziałek, 26 sierpnia 2013

Knights and Merchants: The Shattered Kingom - aż się łza w oku kręci...


Witam.
Dzisiaj zaprezentuje wam kolejną starą gierkę, jaką jest Knights and Merchants: The Shattered Kingom. Jest to strategia czasu rzeczywistego, akcja odbywa się w średniowieczu.
W grze wcielamy się w Króla zbuntowanego kraju gdzie baronowie wyniszczyli państwo a naszym celem jest zjednoczyć ponownie potężne królestwo.
Gra zaczyna się od misji, w której król przybywa do ostatniego miasta posłusznego jego władzy, które jest atakowane. Przeciwnicy przebili się przez obronę, przeszli przez most i mordują ludność cywilną. Naszym zadaniem jest ocalić jak najwięcej ludzi przy jak najmniejszych stratach własnych, i tu zaczyna się zabawa. Gra jest tak skonstruowana, że można wykorzystać ukształtowanie terenu do celów strategicznych. Wiele razy podczas gry będziemy musieli wykorzystać ukształtowanie terenu, aby rozgromić 10 razy większą armie i lepiej uzbrojoną od naszej. Potęgą są łucznicy i kusznicy, jeśli są odpowiednio umiejscowieni, a wojska są blokowane przez naszych wojów, to w ciągu krótkiej bitwy z stosunkiem wojsk 1:20 możemy wyjść ze stratami kilku wojowników. W większości innych gierek tego typu jeśli zalejemy gracza swoją armią łączyć to ze średnimi umiejętnościami gry można wygrać każdą bitwę, jednak tutaj jest odwrotnie, SI jest dosyć inteligentne jak na taką wiekową produkcje.
Nie wolno również zapomnieć o rozbudowie osady, bo dzięki gospodarce twoich miast jesteś w stanie wybudować wspaniałe wojsko. Interfejs gry jest bardzo prosty, więc każdy może w łatwy sposób wybudować miasto, jakiego nie widział świat. Nie ma czegoś takiego jak domy gdzie ludzie mieszkają(to gdzie śpią, pod chmurką?) Jedynym wyznacznikiem ludności jest to czy jesteśmy wstanie wyżywić miasto. Jeśli nie mamy na tyle żywności miasto po prostu zacznie wymierać z głodu, armia to samo.
Ogólnie gierka bardzo mi się podoba, walka taktyczna to mój żywioł, misje przejściowe w których mamy określoną ilość wojska i mamy zabić przeważającą liczbę wrogich wojsk maszerujących na nas są najlepsze, chociaż nie raz męczyłem się z nimi po parę godzin.


Podsumowanie:
Plusy:
-ciesząca oko, bajkowa grafika,
-fajny soundtrack
-bardzo fajne mapki,
-fajna ciekawa rozgrywka
-dosyć spora różnorodność jednostek
-postawienie na taktykę a nie na wojsko
Minusy:
-niekompatybilny z win7(trzeba ściągać patcha)
-czasami gierka się zacina
-nie wiem czemu (przynajmniej mi) nie działa multiplayer


1 komentarz:

  1. Kompatybilny ze wszystkimi Windowsami + Linux, MP działa i buczy, nie zacina się nigdy.

    Ostatnio AI znacznie polepszono.

    OdpowiedzUsuń

Przed publikacją KOMENTARZU musisz wybrać profil np: anonimowy, który jest nad przyciskiem OPUBLIKUJ